www.gorlice.jadwiga.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ludzie boga2Rekolekcje filmowe

Z okazji Tygodnia Misyjnego w ramach „Rekolekcji Filmowych” zapraszamy na projekcję filmu „Ludzie Boga” i spotkanie z ks. Danielem Nowakiem Diecezjalnym Duszpasterzem Misyjnym, który skomentuje oglądany film. Film jest historią opartą na faktach, opowiadającą o życiu mnichów mieszkających w muzułmańskiej Algierii. Projekcja odbędzie się w niedzielę 30 października o godz. 17:30 w Gorlickim Centrum Kultury. Wstęp to dobrowolna ofiara.

„Ludzie Boga” to oparta na faktach historia mnichów, mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskim Tibhirine. Przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez śladu nawracania. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by cystersi opuścili Tibhirine. Decyzję podjąć musieli jednak sami mnisi... Film próbuje uchwycić ducha tych wydarzeń i ukazać ich wpływ na społeczność mnichów, nie jest szczegółowym zapisem historycznym. Mnisi stają przed dylematem: wyjechać, czy zostać? Muszą podjąć tę decyzję grupowo. Obie ewentualności niosą za sobą określone konsekwencje. Gdy mnisi odmawiają ochrony wojskowej, rząd Algierii nakazuje im powrót do Francji. Każdy z mnichów podejmuje decyzję na podstawie przesłanek osobistych, politycznych i duchowych, szukając odpowiedzi w głębi swej duszy i sumienia. Napięcie wynikłe z tego dylematu przesyca codzienne życie w klasztorze – zarówno jego praktyczne jak i mistyczne aspekty – w coraz większym stopniu. Mnisi są silnie związani z okolicznymi wieśniakami, starają się działać w duchu pokoju i miłosierdzia, przeciwstawiając go przemocy, która zapanowała w kraju.

 


Ciekawostki

GRUPY PARAFIALNE ZAPRASZAJĄ

SPOTKANIA ZE SŁOWEM ŻYCIA 

Osoby dorosłe zapraszamy w każdy 2 i 4 czwartek miesiąca. Spotkanie rozpoczyna sie Eucharystią o godz. 18.00, a po Mszy św. spotkanie w świetlicy na plebanii.


 

„Przyjdź na oazę, bo brakuje nam Ciebie”

Zapraszamy młodzież z gimnazjum i szkoły średniej do naszej wspólnoty, która spotyka się w każdy piątek o godz. 18.00 na Mszy świętej a potem w salce nad zakrystią. Jeśli chcesz wiedzieć więcej kim jesteśmy i co robimy to przyjdź i zobacz. 


Kontakt z administratorem strony:

parafia.gorlice@gmail.com