www.gorlice.jadwiga.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

 "Podróże po chrześcijaństwie wschodnim"

FotTPOd 23 października w naszym Kościele prezentowana jest wystawa fotograficzna pt. „Podróże po chrześcijaństwie wschodnim” autorstwa Tomasza Pruchnickiego, znanego fotografa, podróżnika oraz pasjonata historii i zabytków. 5 listopada (tj. sobota) po wieczornej Mszy Św. – godz. 19.00. zapraszamy na „Spotkanie autorskie przy fotografiach”, na którym p. Tomasz Pruchnicki opowie o miejscach przedstawionych na fotografiach.

Fotografie przedstawiają miejsca bliskie każdemu Chrześcijaninowi. Wystawa rozpoczyna się  od  kolebki chrześcijaństwa- Jerozolimy. Następnie ukazana jest Góra Mojżesza u podnóża, której jest Monaster św. Katarzyny i architektura sakralna Kościoła Koptyjskiego w Egipcie założonego przez św. Marka.  Kolejne fotografie ukazują  cerkwie  z surową architekturą w Armenii i Gruzji.  Basen Morza Śródziemnego był miejscem misji Apostołów, stąd fotografie pokazujące te miejsca dzisiaj. Przez Turcję gdzie Ojcowie z Kapadocji pozostawili trwały ślad w historii chrześcijaństwa, poprzez Morze Marmara, Dardanele i Morze Trackie docieramy na Świętą Górę Athos z monasterami, gdzie czas zatrzymał się na modlitwie od IX wieku. Poprzez miejsca w Grecji  spoglądamy z monasterów w Meteorach i podążamy do Bułgarii do najstarszego Monasteru w Ryle. Przez Krym i Morze Czarne przeprawiamy się na teren Rosji. Moskwa, Złote Kolco, Suzdal i inne miejsca XIV wiecznego prawosławia odsyłają  nas także do Sankt Petersburga z Cerkwią na Krwi. W Polsce kilka miejsc związanych z prawosławiem kończy naszą wędrówkę jako misjonarzy po zlaicyzowanym i nieprzyjaznym  chrześcijanom współczesnym  świecie. 

 

Autor: Tomasz Pruchnicki – nasz parafianin, podróżnik, pasjonat fotografii, ambasador katolicyzmu w swoich podróżach. Przemierzył świat od Morza Żółtego, przez Azję, Azję Środkową, Afrykę Północną, Europę i Kanadę aż po Jezioro Michigan w USA. Autor wystaw o Chrześcijaństwie w Polsce i za granicą. Z każdej podróży  przywozi mnóstwo zdjęć o różnej tematyce, którymi mógłby obdzielić kilka galerii wystawowych. 

 

 


Ciekawostki

GRUPY PARAFIALNE ZAPRASZAJĄ

SPOTKANIA ZE SŁOWEM ŻYCIA 

Osoby dorosłe zapraszamy w każdy 2 i 4 czwartek miesiąca. Spotkanie rozpoczyna sie Eucharystią o godz. 18.00, a po Mszy św. spotkanie w świetlicy na plebanii.


 

„Przyjdź na oazę, bo brakuje nam Ciebie”

Zapraszamy młodzież z gimnazjum i szkoły średniej do naszej wspólnoty, która spotyka się w każdy piątek o godz. 18.00 na Mszy świętej a potem w salce nad zakrystią. Jeśli chcesz wiedzieć więcej kim jesteśmy i co robimy to przyjdź i zobacz. 


Kontakt z administratorem strony:

parafia.gorlice@gmail.com