www.gorlice.jadwiga.pl

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Andrzejkowy czas...

24 listopada, gdy zegar wybił godzinę 16.00 w Sali Teatralnej przy blasku kolorowego światła rozbrzmiały dźwięki muzyki…Tak oto rozpoczęła się Zabawa Andrzejkowa dla dzieci zorganizowana przez Świetlicę „PRZYSTAŃ”. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był fantastyczny Zespół Ona i On z Gorlic, który w rytmach muzyki granej i śpiewanej na żywo umilił czas ponad 100 przybyłym dzieciom i ich rodzicom. Tego wieczoru nie zabrakło wielu atrakcyjnych konkursów z nagrodami prowadzonych przez solistkę Zespołu Muzycznego, które pozwoliły na integrację uczestników. Każdy przybyły gość mógł również skosztować przepysznych przekąsek i smakołyków. Mamy nadzieję, że za rok również będziemy bawić się wspólnie w tak licznym i miłym gronie ;-)

Gorąco dziękujemy Zespołowi Ona i On za profesjonalną obsługę tegorocznej Zabawy Andrzejkowej.

Aneta Rozpara

 

 

 

Dzień Otwarty w PRZYSTANI

Dzie Otwarty18 września odbył się Dzień Otwarty w Świetlicy Parafialnej „PRZYSTAŃ”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Jak zawsze w naszej Świetlicy nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci m.in. dmuchańców, smacznej kiełbaski z grilla oraz pysznych domowych wypieków. W tym dniu zaprezentowany został również dorobek artystyczny tegorocznych wakacji w Świetlicy „PRZYSTAŃ”, które obfitowały w niezapomniane przygody. Każdy kto przybył do nas w ten niedzielny dzień, mógł obejrzeć świeżo wyremontowaną Świetlicę oraz zapoznać się z jej aktualną ofertą na rok szkolny 2016/2017 galeria W związku z faktem, iż wśród rodziców i dzieci rośnie zainteresowanie zajęciami dodatkowymi wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Każdego dnia odbywają się określone zajęcia tematyczne:

PONIEDZIAŁEK

warsztaty językowe (język polski, język angielski)

WTOREK

zajęcia artystyczno- techniczne

ŚRODA

spotkania „Małych Misjonarzy”

CZWARTEK

zajęcia sportowe ( wyjścia na basen i halę sportową, zajęcia sportowo – rekreacyjne w plenerze, rajdy, wycieczki)

PIĄTEK

warsztaty matematyczne

Okazjonalnie odbywają się również warsztaty kulinarne, fotograficzne, taneczne, teatralne, spotkania z ciekawymi osobami, wspólne grillowanie, itp. Oprócz zajęć edukacyjnych w naszej Świetlicy odbywa się wiele imprez cyklicznych takich jak: wspólne kolędowanie, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Ziemi, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka, Żegnaj lato na rok, zabawa andrzejkowa, spotkanie z Mikołajem, Wigilia.  

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci !!!

oprac. Agnieszka Rogulska i Aneta Tarsa

 

Wakacyjnych wspomnień czas

WakacjePrzystaTegoroczne wakacje ze Świetlicą „PRZYSTAŃ” dobiegły końca, nadszedł czas na podsumowanie tego co udało nam się wspólnymi siłami osiągnąć. Jak co roku jesteśmy zadowoleni z faktu, iż chętnych by spędzić wakacje właśnie z nami nie zabrakło ;-) Wizja była jedna i wspólna – chcieliśmy by było bezpiecznie, ciekawie dla dzieci i rodziców oraz aby panowała pozytywna atmosfera, a w pamięci zostało mnóstwo miłych wspomnień. Czy się udało??? Dzieci i rodzice na pewno ocenią ;-)

A teraz czas na parę wakacyjnych wspomnień…

Postawiliśmy na aktywność fizyczną, dlatego też z naszym ulubionym przewodnikiem p.  Mariuszem Śmietaną wyruszyliśmy poznawać piękno przyrody m.in. Magurskiego Parku Narodowego, gdzie na mecie czekała na nas przepyszna rybka. Kolejnym razem była to malownicza wyprawa do Szymbarku przez Bystrą, zwiedzanie Pałacyku i drewnianego Kościoła w Siarach a na zakończenie udaliśmy się do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Naszym milusińskim nie raz w trakcie rajdu nogi odmawiały posłuszeństwa, a szczyty wydawały się nie do zdobycia, ale gdy już osiągaliśmy to co było zamierzone wszyscy zapominali o zmęczeniu i cieszyli się ze wspólnego sukcesu..;-)

Nie zabrakło wyjść na krytą pływalnię „Fala” w Gorlicach, wyjazdu do Parku Wodnego w  Wysowej Zdrój, spacerów do Miejskiego Parku oraz wielu różnorodnych gier i zabaw sportowych na świeżym powietrzu.

Na jeden dzień przenieśliśmy się do świata Indian w Wiosce j HOKKA HEY w  Kunowej. Dzieci spędziły tam czas z przesympatycznym Wodzem Indiańskiej Wioski – ciągnąc linę, pokonując tory przeszkód, poznając zwierzęta, robiąc prawdziwą opaskę indiańską oraz ucząc się indiańskiego tańca.

Kolejną przygodę nasi milusińscy przeżyli w Kinie 3D, gdzie wraz z bohaterami Epoki Lodowcowej ratowali świat przed zagrażającym mu magnetycznym meteorytem.

Jak co roku nie zabrakło spotkań „Młodych Misjonarzy” z p. Teresą Stępień, warsztatów plastycznych prowadzonych przez p. Annę Dudek oraz zajęć kulinarnych.

Wakacje zakończyliśmy inaczej niż miało to miejsce dotychczas… - wycieczką do Kopalni Soli w Bochni. W związku z faktem, iż większość dzieci, rodziców oraz wychowawców po raz pierwszy zjeżdżała tak głęboko pod ziemię, nie obeszło się bez stresu, ale wspólnymi siłami daliśmy radę ;-) A potem… Potem to już było tylko mnóstwo atrakcji, super zabawy i  uśmiechów na twarzach naszych podopiecznych i ich rodziców.

Można by pisać jeszcze wiele o tym co wspólnie osiągnęliśmy przez te zaledwie dwa krótkie miesiące… Jednakże Ci którzy spędzili je razem z nami doskonale o tym wiedzą, że na nudę na Świetlicy „PRZYSTAŃ” nikt narzekać nie mógł. :-) galeria 

Aneta Tarsa

 

Być kobietą, być kobietą...”

DzienKobiet15 marca w Sali Teatralnej miała miejsce uroczystość Dnia Kobiet, przygotowana przez dzieci i wychowawców Świetlicy „Przystań”. Gdy na zegarze wybiła godzina 16.00 wszyscy przybyli goście mogli zobaczyć „Wiadomości z kraju i świata”, następnie najświeższe ploteczki z życia gwiazd, pogodę, relacje sportowe, serial „Ona i On” oraz show Mam Talent. Nasi młodzi artyści zaprezentowali programy, które na co dzień możemy oglądnąć w każdym telewizorze tylko, że - na wesoło – tak, aby na buziach wszystkich Pań zagościł promienny uśmiech i żeby choć na chwilę zapomniały o codzienny problemach i troskach…Być kobietą wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać niejednemu mężczyźnie. Świetnie zaprezentowały to pogodynka- Jagoda Chmurka oraz serialowa żona… Miłą atmosferę dopełnili nasi mężczyźni, którzy złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom i wręczyli przepiękne róże. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i żywej rozmowy przy kawie. galeria

Gratulujemy naszym artystom za przepiękny występ i za to, że sprawili, iż na naszych twarzach zagościł promienny uśmiech…

 Aneta Tarsa

 Wigilii czas

BozeNarodzenie

22 grudnia nasza Świetlica przygotowała przepiękną wigilię, w której uczestniczyli podopieczni Świetlicy, seniorzy, wychowawcy oraz zaproszeni goście. Wspólna wigilia i śpiewanie kolęd pozwoliło na integrację międzypokoleniową oraz miłe spędzenie przedświątecznego czasu. Dziękujemy wszystkim za piękny udział w tegorocznej wigilii oraz życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowym Roku!!!

 

Pierniczkowy zawrót głowy

16 grudnia na naszej Świetlicy zagościły Panie z piekarni „Stokrotka” w Gorlicach. Nasi podopieczni wcielili się w „małych cukierników” i przygotowywali pod czujnym okiem specjalistów ciasto na pierniczki. Po ich upieczeniu uczyli się je staranie i przepięknie dekorować lukrem i innymi jadalnymi ozdobami. Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć kulinarnych i z uśmiechem na twarzy wracały do domu z pamiątkowymi pierniczkami.

Smaki Włoch

14 grudnia nasi milusińscy mieli okazję poznać wspaniałego kucharza – Tomasza Klimczak, który przyjechał specjalnie dla nich, aby upiec wspólnie przepyszną pizzę. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00 - wszyscy wspólnie przygotowywali ciasto a następnie każdy samodzielnie wybierał i komponował z przygotowanych dodatków swoją autorską pizzę. Nie zabrakło wielu podchwytliwych zagadek i sztuczek kulinarnych. To ciekawe spotkanie na pewno, na długi czas pozostanie w naszej pamięci. 


Mikołajki w kinie Helios

kinoW sobotni, słoneczny dzień - 5 grudnia, schola i świetlica PRZYSTAŃ wraz z  opiekunami odwiedzili kino Helios w Nowym Sączu. Wszyscy wspólnie obejrzeli film pt.  „Dobry dinozaur”, który okazał się strzałem w dziesiątkę – zadowolił zarówno małych jak i dużych wielbicieli dużego ekranu. W związku z nadchodzącym dniem św. Mikołaja nasi podopieczni mogli skorzystać z różnych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, czy zdjęcie z Mikołajem. Cała ekipa z uśmiechem na twarzy powróciła do Gorlic i czeka niecierpliwie na kolejne wspólne wyjazdy. galeria


Niech żyje bal…”

AndrzejkiListopad to czas zabaw związanych z imieninami obchodzonymi przez Andrzeja. Poprzedzają one czas adwentu, czyli radosnego oczekiwania na narodziny Syna Bożego.

Dla naszych milusińskich ze scholi parafilanej, świetlicy oraz ministrantów, również zorganizowaliśmy taką zabawę andrzejkową. 21 listopada, o godzinie 15:30 w Sali Teatralnej rozbrzmiały pierwsze dźwięki muzyki, które rozpoczeły przepiękny bal…. Wszyscy uczestnicy radośnie bawili się przy rytmach muzyki nowoczesnej oraz disco polo. Nie zabrakło konkursów, wielu atrakcyjnych konkursów oraz przepysznych przekąsek przygotowanych przez rodziców. galeria

 

Wakacyjny czas z „Przystanią”

wakacjePrzystanNiestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak można rozpocząć podsumowanie tegorocznych wakacji w „Przystani”. Jak co roku nasza świetlica cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i ich rodziców. Dla każdego coś dobrego, a więc w naszej wakacyjnej ofercie znalazły się m.in.: zajęcia sportowe, misyjne, plastyczne, muzyczne, taneczne, kulinarne, oraz wiele innych ciekawych form aktywności, które prezentujemy na zdjęciach w naszej galerii. Nie zabrakło również kąpieli w rzece, spacerów po parku oraz zabawy na krytej pływalni „Fala”. Tegoroczny letni czas obfitował w atrakcyjne wycieczki. W lipcu spędziliśmy dzień z Państwem Igras na zalewie Klimkówka - była to niezapomniana przygoda dla każdego z uczestników – wszyscy mogli skorzystać z rowerków wodnych, szybkiej motorówki i przepięknej żaglówki. Po radosnej, ale i wyczerpującej zabawie w wodzie, wszyscy zajadali się smaczną kiełbaską z grilla. Wzięliśmy również udział w Queście Historycznym organizowanym przez Fundację Beskidzka Zima – była to ciekawa i zupełnie inna niż w szkole, lekcja historii dla małych i dużych. Sierpień przyniósł wyjazd do Szymbarku, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach plastyczno-technicznych, wykonując własnoręcznie ,przepiękne wzory na  eko-torbach. Wspaniałą rozrywkę zapewnił naszym podopiecznym  wyjazd do Parku Wodnego w Wysowej, gdzie beztroskim zabawom w cieplutkiej wodzie nie było końca. Na zakończenie wakacyjnego szaleństwa udaliśmy się do kina Helios w Nowym Sączu na projekcję filmu pt. „Mały Książę”. Czas wspólnego, letniego wypoczynku sprawił, że nasi podopieczni bardzo zżyli się ze sobą, dlatego też na pożegnanie – 31 sierpnia – przygotowaliśmy dla nich dyskotekę z przeróżnymi smakołykami, konkursami i nagrodami. Kuba, jeden z podopiecznych świetlicy powiedział: „ Były to najlepsze wakacje jakie mogłem sobie wymarzyć..” i jest to chyba najpiękniejsze podsumowanie wakacyjnych przygód  z „Przystanią”.

 

Od 1 września zapraszamy wszystkie chętne dzieci na naszą świetlicę. W roku szkolnym pracujemy od 12.00 do 18.00. W ofercie mamy bogaty wachlarz zajęć, które pozwolą dzieciom rozwijać swoje talenty i odkrywać nowe pasje, ale również pomagamy w nadrabianiu zaległości szkolnych, odrabianiu zadań domowych oraz  w przygotowaniach do sprawdzianów. Cyklicznie odbywają się także spotkania grupy Małych Misjonarzy, na które serdecznie zapraszamy także te dzieci, które na co dzień nie uczęszczają na zajęcia w świetlicy.

W nowym roku szkolnym życzymy Wam, drogie dzieci, samych szóstek i piątek w dzienniku oraz zapału i radosnego uśmiechu na twarzy pomimo tego, że czasem rano tak bardzo nie chce się wstać z łóżka. wink

 

        Aneta Tarsa

 

Wakacyjna galeria cz. 1

Wakacyjna galeria cz. 2                                                                                

 

 

 

Żegnaj lato na rok…

ZegnajLatoTegoroczne wakacje w „Przystani” dobiegają końca. Po dwóch miesiącach aktywnego wypoczynku nadszedł czas by powrócić do szkolnych ławek i z zapałem zdobywać nową wiedzę i umiejętności… Tradycyjnie, jak co roku powrót do szkoły naszych podopiecznych poprzedza uroczystość „Pożegnania Wakacji”, która jest uwieńczeniem, a zarazem podsumowaniem wspólnie spędzonego okresu wakacji. I tak oto w piątek 28 sierpnia Świetlica „Przystań” wraz z zaproszonymi gośćmi pożegnała tegoroczne lato oraz wakacje 2015. Dzieci pod czujnym okiem wychowawców przygotowały piękny występ artystyczny, w którym nie zabrakło recytacji wierszy, śpiewu piosenek oraz prezentacji układów tanecznych wyćwiczonych na cotygodniowych spotkaniach z p. Bogusławą Rączką. Po przedstawieniu wszyscy goście wraz z młodymi artystami kosztowali przepyszne słodkie wypieki od p. Muszyńskiej z cukierni „Stokrotka”. W sercach dzieci budzi się tęsknota za gorącym słońcem, wycieczkami i wspólnie spędzonym czasem, ale na ich twarzach wciąż promienieje szeroki uśmiech, gdyż wakacje spędzone w „Przystani” pozostawiają po sobie wiele radosnych i niezapomnianych wspomnień. galeria 

Aneta Tarsa

 

Wakacje w „Przystani”

ZagleW głowie mnóstwo wrażeń, a na twarzy szeroki uśmiech – takie miny wśród dzieci to nie rzadkość, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje. Radość gościła także na buziach dzieci, które uczestniczyły w lipcowych zajęciach w naszej placówce. Już 29 czerwca świetlica „Przystań” prężnie ruszyła do pracy  oferując  swoim podopiecznym ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu.  Już kolejny rok świetlica cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Podczas wakacji, nasza placówka otwarta jest w godzinach od 9.00 do 15.00. Każdy kto uczęszcza na zajęcia ma zapewnione wyżywienie w postaci śniadania i obiadu oraz fachową opiekę pedagogów i wolontariuszy. W naszej ofercie sąÂ m.in. wycieczki, zajęcia sportowe, kulinarne, plastyczne, wokalne oraz  taneczne prowadzone przez p. Bogusławę Rączkę.  Atrakcją są równieżÂ Â wyjścia nad rzekę lub krytą pływalnię „Fala”, do parku,  seanse filmowe oraz spotkania „Małych Misjonarzy” z p.Teresą Stępień.  Dzieci poprzez wspólną zabawę i ciekawie zorganizowane zajęcia rozwijają swoje zainteresowania, pogłębiają wiedzę oraz miło i aktywnie spędzają wakacyjny czas.

Podczas tegorocznych ciepłych lipcowych dni, podopieczni świetlicy uczestniczyli w Queście Historycznym pt. „Z pamiętnika ks. Świeykowskiego”, zorganizowanym przez Fundację Beskidzka Zima. Dzięki tej zabawie w ciekawy i interesujący sposób zapoznali się z ważnymi wydarzeniami z historii miasta i miejscami na terenie Gorlic związanymi z okresem I Wojny Światowej. Świetlica „Przystań” wraz z opiekunami i ks. Jerzym Gondkiem po raz kolejny została zaproszona  przez p.Teresę Igras, która jest prezesem Stowarzyszenia „Inicjatywa”, na rejs żaglówką po Klimkówce. Dzieci bezpiecznie i radośnie spędziły czas jeżdżąc na rowerkach wodnych, pływając żaglówką pod czujnym okiem p.Edwarda Igrasa oraz szybką motorówką. Nie zabrakło kąpieli i radosnej zabawy w wodzie oraz przepysznej kiełbaski z grilla. Po raz kolejny zagościli w „PRZYSTANI” długo wyczekiwani goście -  misjonarze z Afryki – ks. Marek Muszyński i ks. Jacek  Kwiek, którzy opowiadali o życiu tamtejszej ludności, prezentowali zdjęcia i odpowiadali na niełatwe pytania naszych podopiecznych. Misjonarze przywieźli również ze sobą długo wyczekiwany przez nas list i rysunki od dzieci z Afryki.

Ale to jeszcze nie koniec wakacyjnej przygody ze świetlicą „Przystań”, w sierpniu planowane są kolejne wyjazdy i atrakcje dla wszystkich podopiecznych. Serdecznie zapraszamy!!

Aneta Tarsa

Spotkanie Młodych Misjonarzy

 

Sptkanie MM28 kwietnia w świetlicy „Przystań” odbyło się kolejne spotkanie Młodych Misjonarzy prowadzone przez p. Teresę Stępień. Dzieci z zaciekawieniem oglądały film pt. „Jesteśmy potrzebni światu”, który ilustrowałÂ Â życie codzienne mieszkańców Republiki Środkowo-afrykańskiej oraz sposoby pomocy tamtejszym ludziom. Następnie wspólnie  odmówiony został dziesiątek różańca w intencji Misji i Misjonarzy. Zajęcia uwieńczyło zaprezentowanie i rozmowa na temat strojów, instrumentów muzycznych i wielu innych ciekawych przedmiotów przywiezionych przez p. Teresę z Afryki. Dzieci z dużym zainteresowaniem mierzyły stroje i oglądały  przedmioty codziennego użytku swoich afrykańskich rówieśników.galeria  

 

Dzień Misyjny w Świetlicy „PRZYSTAŃ”

DSC 0398

Od wielu miesięcy w naszej „Przystani”odbywają się spotkania Młodych Misjonarzy, które prowadzi Pani Teresa Stępień. Celem spotkań jest rozkrzewianie wrażliwości misyjnej, kształtowanie postawy otwartości na potrzeby Kościoła Misyjnego oraz zaktywizowanie misyjne. Założenia te próbujemy realizować na spotkaniach formacyjnych, zadając sobie pytanie w jaki sposób mogę pomóc tym, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach oraz w jaki sposób mogę się przyczynić do polepszenia ich życia. Podczas naszych spotkań uwielbiamy Pana Boga naszą modlitwą i śpiewem. Mieliśmy też możliwość poznać ks. Marka Muszyńskiego. Przybliżał nam problematykę mieszkańców dalekich, ubogich krajów. Opowiadał o mieszkających tam dzieciach, oraz o  ich życiu codziennym. Egzotyczne opowieści były ilustrowane barwnymi eksponatami, które przywiózł nasz gość. Maskotki, plecaki, obrazy i odzież, a także przybory użytku codziennego, które, choć wykonywane bardzo prostymi technikami, budzą żywe zainteresowanie dzieci i zapadają głęboko w pamięć. Na zajęciach z Panią Teresą oglądamy bardzo ciekawe filmy między innymi o funkcjonowaniu  szpitali na  Czarnym Lądzie, o szkole afrykańskiej oraz wiele innych. Podczas innego spotkania wykonywaliśmy w grupach piękne  plakaty  o Afryce. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, przyklejały zdjęcia podpisywały  oraz ozdabiały. Dużym zainteresowaniem dla dzieci były zajęcia, kiedy mogły się przebrać w afrykańskie stroje, zrobić turbany na głowie, wykonać laleczki afrykańskie. Udało się nam też zorganizować przedstawienie w języku sango podczas „Pożegnania Lata”,oraz liczne konkursy m.in. „Dzieci dzieciom pomagają”. Na ostatnim spotkaniu założyliśmy biblioteczkę misyjną oraz pudełko,  w którym znajdują się skarby Młodych Misjonarzy. Zawsze jest ciekawie miło i wesoło dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Młodych Misjonarzy dnia 28 kwietnia 2015 r. o godzinie 15.00 w świetlicy „Przystań”. Będziemy oglądać wspólnie krótki film pt. „Jesteśmy potrzebni światu” następnie wspólnie odmówimy dziesiątkę Różańca św. w intencji misji. Nasza Misjonarka pani Teresa Stępień będzie odpowiadać na pytania oraz opowiadać o życiu waszych rówieśników. Serdecznie zapraszamy!!!Anna Dyczko


Dzień Kobiet w świetlicy „PRZYSTAє 

DzienKobietW dniu 12 marca w „Przystani” jak co roku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Świetlica już kilka dni wcześniej przygotowała z tej okazji dekorację oraz uroczysty występ dla pięknych Pań. Na początku spotkania dzieci wystawiły sztukę pt. „Kopciuszek”, następnie chłopcy złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom i dziewczynkom oraz wręczyli własnoręcznie wykonane laurki oraz róże. Panowała ciepła i przyjazna atmosfera, nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wszyscy się świetnie bawili. galeria

Anna Dyczko

 Konkurs plastyczny „Dzieci – dzieciom pomagają”

DzieciDzieciom4 marca 2015 r. w świetlicy Przystań odbyło się kolejne spotkanie Młodych Misjonarzy. W tym dniu odbył się także konkurs misyjny zatytułowany „Dzieci - dzieciom pomagają”, który poprowadziła p. Teresa Stępień. Zadaniem podopiecznych było wykonanie w grupach plakatów w różnorodnych technikach. Jak zwykle mali artyści wykazali się niezwykłąÂ pomysłowością za co zostali nagrodzeni słodkościami. Zapraszamy na kolejne spotkanie w świetlicy „PRZYSTAŃ”. galeria

List z Afryki od dzieci ze świetlicy parafialnej w Bimbo, który otrzymali Młodzi Misjonarze:

Pozdrawiamy Was wszystkich
Serdecznie dziękujemy Wam za list. Jesteśmy dziećmi sierotami. Księża z naszej Parafii dużo nam pomagają. To oni przyjęli nas do parafialnej świetlicy i opiekują się nami. Nasi księża zapisali nas do szkoły abyśmy mogli się uczyć. Zakupili dla nas zeszyty, mundurki szkolne oraz obuwie. Nauczycielem opiekującym się nami w naszej świetlicy jest Borys oraz Martin. Martin przygotowuje dla nas posiłki. Każdego dnia posiłki spożywamy tylko w świetlicy. Bardzo nam smakują zwłaszcza liście koko z mięsem. Jest to nasza potrawa narodowa. W naszej świetlicy czytamy lektury, uczymy się gramatyki (odmiany czasowników francuskich), matematyki oraz dużo piszemy. Jest nas wszystkich dzieci 50.


Mini Konkurs Recytatorski

konkursrec10 lutego 2015 roku o godz. 16.00, w świetlicy PRZYSTAŃ odbył się Mini Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział podopieczni świetlicy oraz uczniowie MZS nr 1. Dzieci zaprezentowały wybrane przez siebie wiersze o różnorodnej tematyce. Jury po uważnym wysłuchaniu wszystkich uczestników, wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody. I miejsce zajęła Marcelina Jędrzejowska, która wzorowo zaprezentowała wiersz „O rupakach”. II miejsce przyznano Jakubowi Masłowskiemu za piękną recytację wiersza „Świt”. Na III miejscu znalazła się Amelka Woźniak recytująca wiersz „Łzy”. Jury po naradzie zdecydowało się przyznać wyróżnienie dla Izy Świder za wiersz „Portret ojca”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek, a zwycięzcom zostały wręczone atrakcyjne nagrody. Nasz Mini Konkurs Recytatorski zyskał pozytywny oddźwięk, dlatego planujemy zorganizować jego kolejne edycje.

Anna Przybylska

 

Zabawa karnawałowa w „PRZYSTANI”

karnawalTrwa okres karnawałowych zabaw, w których chętnie uczestniczą zarówno dorośli jak i dzieci. 4 lutego, świetlica „PRZYSTAŃ” zorganizowała wspaniały bal dla swoich podopiecznych i wszystkich chętnych dzieci, które skorzystały z zaproszenia. Podstawą udanej imprezy karnawałowej jest muzyka – i tej na naszym balu nie zabrakło. W rytm przebojów, przy których nogi same rwały się do tańca, uczestnicy popisywali się na parkiecie swoimi umiejętnościami. Zabawę taneczną przeplatano grami, zabawami i konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani słodyczami. Karnawał to jedyny czas w roku, kiedy każdy może przywdziać dowolną maskę i wcielić się w ulubioną postać – dzieci chętnie skorzystały z tej okazji. Pyszny poczęstunek pozwolił zregenerować siły po tanecznych szaleństwach. Zabawa karnawałowa zakończyła się o godz. 18.00, a tym, że była udana, najlepiej świadczyły radosne dziecięce buzie. galeria

 

Przegląd Kolęd i Pastorałek

przeglad

27 stycznia o godz. 16.00, w świetlicy PRZYSTAŃ odbył się po raz pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Dzieci zaprezentowały wybrane przez siebie kolędy i pastorałki, których w polskiej tradycji jest ogromne bogactwo. Jury po uważnym wysłuchaniu wszystkich uczestników, wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody. I miejsce zajęły ex aequo - Marcelina Jędrzejowska i Angelika Hojdys.  II miejsce przyznano Oliwi Spaczyńskiej, a na III miejscu znaleźli się: Wiktoria Brudzisz, Klaudia Wilczkiewicz i Kacper Sarnecki. W tegorocznym konkursie wzięły udział głównie podopieczni PRZYSTANI i uczniowie MZS nr 1 – liczymy, że Przegląd Kolęd i Pastorałek na stałe wpisze się w kalendarz imprez świetlicy i z roku na rok cieszyć się będzie coraz większą popularnością.


Wigilia w PRZYSTANI

WigiliaPDnia 17.12.2014r w świetlicy „Przystań” tradycyjnie, jak co roku odbyła się uroczysta wigilia dla dzieci, wolontariuszy, opiekunów oraz grupy „Młodzi Duchem”. Całość poprowadził ks. Jerzy Gondek. Wszyscy zgromadzeni przy świątecznym stole wspólnie śpiewali kolędy, a także łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia dobrych i radosnych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku. Nie zabrakło również przepysznych wigilijnych potraw miedzy innymi żurku z jajkiem, kapusty z grzybkami, smażonej rybki oraz słodkości. Wigilijne spotkanie przebiegło w ciepłej i rodzinnej atmosferze wywołując u każdego uśmiech na twarzy. Na zakończenie wigilijnej kolacji dzieci otrzymały drobne świąteczne upominki.galeria

Anna Dyczko

 Zabawa Andrzejkowa

AndDzieci22 listopada w Sali Teatralnej odbyła się zabawa Andrzejkowa dla dzieci z „Przystani”, scholi i ministrantów. Dzieci jak zwykle chętnie i licznie wzięły w niej udział, przygotowując się jak na tak wspaniały bal przystało. Na sali pojawiły się więc bajkowe postacie – księżniczki, czarownice, biedroneczki i piraci. Nad tym, by nikt się nie nudził czuwał niezrównany wodzirej – Tygrysek, w którego rolę wcielił się ks. Tomasz Rusyn. Dla uczestników zabawy przygotowano wiele smakołyków, konkursów i niespodzianek, a największą, był gość specjalny – Strongman Tomasz Kowal – aktualny Mistrz Polski, który opowiedział dzieciom o swojej sportowej pasji. Jak na Strong Man'a przystało dzielnie stawił czoła wszystkim dzieciom, które szturmowały stolik przy którym rozdawał autografy, a potem z radością wziął udział we wspólnej zabawie. galeria. Materiał o imprezie andrzejkowej wyemitowany przez RtvG można obejrzeć tutaj


Jak oswoić smoka?

3xsmok12 listopada grupa 25 podopiecznych świetlicy „Przystań” wzięła udział w projekcie pt. „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu” realizowanym przez krakowski Zamek Królewski. W ramach zajęć edukacyjnych „3 x SMOK” młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z historią najważniejszych i najpiękniejszych miejsc Krakowa, spacerując wraz z przewodnikiem po Zamku Królewskim, Smoczej Jamie i krakowskim Rynku.Na bazie opowieści o smoku, który jak głosi legenda, zagnieździł się w pradawnych czasach w pieczarze pod Wawelem, przygotowano niezwykle ciekawy wykład o znaczeniu postaci smoka w różnych kulturach, wierzeniach, w sztuce, muzyce i baśni. W naszej kulturze smok jest symbolem zła, natomiast np.  w folklorze i sztuce Chin, smok jest symbolem mocy przynoszącej szczęście. Wyjazd był połączeniem lekcji historii oraz pracy warsztatowej w urokliwych plenerach Ojcowskiego Parku Narodowego. Celem warsztatów było poznanie sposobu „oswajania smoka” – czyli radzenia sobie z własnymi lękami. Dziękujemy wszystkim osobom, które miały swój udział w organizacji tej niezapomnianej wycieczki. galeria Więcej informacji o projekcie tutaj

Pożegnanie lata

pozlata27 sierpnia – w Sali Teatralnej odbyła się impreza „Pożegnanie lata” zorganizowana dla dzieci uczestniczących w wakacyjnych zajęciach świetlicy „Przystań”. Podopieczni świetlicy przygotowali na tę okoliczność wspaniały program artystyczny. Swoimi popisami na scenie dostarczyli swoim bliskim i wszystkim zaproszonym gościom wiele radości. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu, bo wśród gości była grupa „Młodych Duchem” seniorów.galeria

 

Spotkania ze sztuką

spotksztuka18 sierpnia – podopieczni „Przystani” obejrzeli wystawę malarstwa p. Anny Tarnowskiej – Wojak i rzeźby p. Stanisława Bryndala. Po sali wystawowej gorlickiego „Dworu Karwacjanów”  oprowadzała p. Anna Dudek, która zorganizowała na zakończenie zwiedzania zajęcia plastyczne.  galeria Natomiast 19 sierpnia, dla dzieci z „Przystani” zorganizowany został wyjazd do Ołpin, gdzie mieszka i tworzy wspaniałe rzeźby p. Stanisław Bryndal. Artysta opowiedział o swojej pracy i pokazał dzieciom swoją pracownię i rzeźby, które rozmieszczone są nie tylko w jego domu, ale w różnych miejscach na terenie całej posesji. galeria


Rejs żaglówką po Klimkówce

Zagle30 lipca 2014 roku świetlica „Przystań” po raz kolejny odbyła rejs po zalewie Klimkówka.Żeglarstwo to sport o wielu obliczach czasem spokojny w blasku słońca, czasem dynamiczny na wielkiej fali. Świetlica wraz z opiekunami i Ks. Jerzym Gondkiem została  zaproszona  przez Panią Teresę Igras, która jest Prezesem Stowarzyszenia „Inicjatywa” na rejs żaglówką po Klimkówce. Dzięki Panu Edwardowi Igrasowi mieliśmy możliwość nauczyć się „obsługi" jachtu i  samodzielne nim sterować. Każdy uczestnik wycieczki mogł skorzystać ze skuterów i rowerków wodnych. Nie zabrakło również kiełbasek z grilla oraz słodkości przygotowanych przez panią Teresę. Wspólną zabawę długo będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwościa czekamy na następne spotkanie. galeria

Anna Dyczko

PiekarniaWEr

Wizyta w piekarni u Pana Pietruchy

„Piekarnia” – ta nazwa nie brzmi tajemniczo ani zagadkowo a jednak – to zupełnie inna sprawa poznać ją od strony lady, kupując chleb, a co innego zajrzeć do dzieży z ciastem, popróbować zakwasu, ukradkiem skubnąć rosnącego ciasta. 31 lipca dzieci z „Przystani” pod opieką wychowawców i wolontariuszy odwiedziły piekarnię Weronica u pana  Janusza Pietruchy. Podopieczni byli bardzo zainteresowani  różnymi urządzeniami, które tam funkcjonują oraz produkcją chleba oraz słodkości.  Życzliwe  i ciepłe  przyjęcie podsumowane zostało słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy!

Anna Dyczko

Wakacje w Przystani

WakacjePrzystan

Wakacje każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wspaniałą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Każdy ma swoje plany jak miło i przyjemnie spędzić te dwa miesiące lata. Dla nas najlepszy wypoczynek to nasza świetlica „PRZYSTAŃ”. Świetlica działająca przy parafii świętej Jadwigi Królowej w Gorlicach jest otwarta dla dzieci i młodzieży w wieku od zerówki do gimnazjum. Jeśli rodzic chce zapisać swą pociechę do „Przystani” to wystarczy, że zgłosi się do świetlicy i wypełni otrzymane dokumenty. Podczas wakacji, nasza placówka otwarta jest w godzinach od 9.00 do 15.00. Każde dziecko uczęszczające do „Przystani” na wakacjach ma zapewnione wyżywienie w postaci śniadania i obiadu oraz fachową opiekę pedagogów i wolontariuszy.

Świetlica ma bogatą ofertę dla naszych podopiecznych na czas wakacji m.in. wycieczki, zajęcia sportowe, kulinarne, plastyczne, taneczne, wokalne, fotograficzne i wiele innych. Dzieci rozwijają swoje zainteresowania, pogłębiają wiedzę poprzez zabawę oraz miło spędzają czas. Pierwszego dnia wakacji, podczas zajęć plastycznych, dzieci pod kierunkiem p. Anny Dudek, wykonały przepiękne, kolorowe maski. Serdecznie zapraszamy do „Przystani”. galeria

Anna Dyczko

Dzień rodziny 

DzienRodzinyDnia 18 czerwca w świetlicy "Przystań" zgodnie z coroczna tradycją odbyło się spotkanie z okazji Dnia Rodziny- święto dla wszystkich dzieci i wolontariuszy ze świetlicy, ich rodzin, wychowawców, księży, grupy seniorów "Młodzi Duchem" oraz dla przyjaciół świetlicy. Jest  to czas pełny życzliwości i dobroci. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło się częścią artystyczną, w której dzieci przedstawiły inscenizację bajki pt."Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Następnie recytowały wiersze z okazji Dnia Mamy i Taty oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. "Cudownych rodziców mam" co ogromnie wzruszyło większość zebranych osób. Wychowankowie  podziękowali swoim  rodzicom za trud włożony w ich wychowanie przygotowując dla nich piękne prezenty. Kolejnym etapem spotkania był słodki poczęstunek oraz wspólne  grillowanie. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Dziękujemy zebranym gościom za obecność i zapraszamy za rok. galeri


PRZEZ MISJE POZNAJEMY ŚWIAT

KsMuszynskiDnia 15.04.2014 roku w Świetlicy „PRZYSTAŃ” zostało zorganizowane kolejne spotkanie Młodych Misjonarzy, na które został zaproszony ks. Marek Muszyński. Przybliżał wychowankom problematykę mieszkańców dalekich, ubogich krajów. Opowiada o dzieciach, rówieśnikach naszych podopiecznych, o ich życiu codziennym i problemach z tym związanych. Egzotyczne opowieści były ilustrowane barwnymi eksponatami, które przywiózł nasz gość. Maskotki, plecaki, obrazy i odzież, a także przybory użytku codziennego, które, choć wykonywane bardzo prostymi technikami, budzą żywe zainteresowanie dzieci i zapadają głęboko w pamięć. Uczestnicy spotkania zapoznali się z zagrożeniami, które każdego dnia spotykają misjonarzy. Nie zabrakło również wielu ciekawych zdjęć i eksponatów. Ksiądz byłÂ  otwarty na wszelkie pytania dzieci, których oczywiście nie zabrakło. Wychowankowie pytali między innymi o to, jak wygląda dzień misjonarza oraz jakie są różnice w mentalności chrześcijańskiej pomiędzy Polską, a Republiką Centralnej Afryki. Ciekawiło ich także, w jaki sposób ks. Marek został misjonarzem. Spotkanie z ks. Markiem Muszyńskim zostanie na długo w naszej pamięci. Czekamy z niecierpliwością na kolejne.

Natalia Jodłowska

WYJAZD DO REGIETOWA

PrzystanRegietW dniu 22.04.2014 roku podopieczni Świetlicy Przystań i scholii parafialnej udali się do Regietowa. Współorganizatorem wyjazdu był dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia – ELEOS - ks. prot mgr Arkadiusz Barańczuk. Zorganizował dla nas integracyjne spotkanie, w którym uczestniczyło 54 osoby - dzieci, młodzież oraz wychowawcy świetlicy wraz z ks. Proboszczem. Wszyscy uczestnicy skorzystali z przejazdu bryczkami, pieczonych kiełbasek oraz ciepłej herbatki. Dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzić cerkiew oraz poznać obrzędy religii prawosławnej. Opiekunowie przygotowali dla wychowanków liczne konkursy z nagrodami, które sprawiły dzieciom wiele radości.Serdecznie dziękujemy za zaproszenie ks. Arkadiuszowi Barańczukowi.galeria

Natalia Jodłowska

Dzień Kobiet w "PRZYSTANI"

62

Współpraca to najlepsza droga do skutecznego wspomagania indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Organizacja czasu wolnego, jak i rozbudzanie twórczej aktywności dzieci jest dla świetlicy sprawą pierwszoplanową. Dlatego też z okazji Dnia Kobiet w świetlicy „PRZYSTAŃ” odbyła się uroczysta akademia, podczas której podopieczni zaprezentowali program artystyczny, w którym zademonstrowali swoje umiejętności aktorskie i muzyczne w przedstawieniu pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Nie zabrakło pięknych życzeń, kwiatów i poczęstunku. Na tę uroczystość zostały zaproszone mamy małych aktorów i seniorki z grupy „Młodzi Duchem”. Dziękujemy wszystkim paniom za przybycie i życzymy wszystkiego najlepszego w dniu Święta Kobiet. galeria

 Anna Dyczko

Ferie w „PRZYSTANI"

ferie2014

 W czasie ferii zimowych świetlica PRZYSTAŃ przygotowała bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Zmieniono organizację pracy i codziennie od godziny 9.00 do 15.00 podopieczni mogli miło spędzać czas na wspólnych zajęciach. W pierwszym tygodniu ferii w dniach od 5.02. do 7.02- zostało zorganizowane zimowisko dla dzieci ze scholi młodszej oraz podopiecznych świetlicy w Chochołowie -  nadgranicznej wiosce podhalańskiej położonej w dolinie potoku Czarny Dunajec.Skorzystaliśmy z uprzejmości dyrekcji i zakwaterowaliśmy się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich. Bogaty plan zimowiska przypadł wszystkim do gustu. W pierwszym dniu odwiedziliśmy baseny termalne w Białce Tatrzańskiej, w których można spędzić miło czas dbając o zdrowie  i dobrą formę swojego ciała i ducha. Szeroki wachlarz rozrywek dla najmłodszych dostarczył wiele radości i emocji. W drugim dniu udaliśmy się na zwiedzanie Zakopanego. Ostatni dzień zimowiska spędziliśmy w Chochołowie. Wczesnym rankiem uczestniczyliśmy we Mszy Św. w neogotyckim kościele p.w. św. Jacka, który powstał w latach 70-tych XIX w. Następnie udaliśmy się do Muzeum Chochołowskiego. Mieliśmy również przyjemność  poznać miejscowego rzeźbiarza oraz malarkę, którzy opowiedzieli nam o swojej pasji i pracy. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, jednak tegoroczne zimowisko wszyscy będą wspominać długo z uśmiechem na twarzy. galeria Kolejny tydzień ferii w Przystani upłynął bardzo szybko. Odbyło się kolejne spotkanie młodych misjonarzy z Panią Teresą, na którym każdy podopieczny zrobił dla siebie różaniec z kolorowych koralików. Pani Ania Dudek przeprowadziła zajęcia plastyczne, na których wychowankowie z dużym zaangażowaniem wykonywali prace. Podczas ferii nie zabrakło wyjścia na krytą pływalnię „Fala”, zajęć sportowych,  tanecznych, wokalnych, kulinarnych oraz wielu innych. W środę zorganizowana została zabawa karnawałowa dla dzieci. Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale, liczne konkursy, gry i zabawy umiliły imprezę. Należy też wspomnieć, iż kolejny raz dzieci przygotowały świetne stroje karnawałowe - a najlepsze z nich zostały nagrodzone. W czwartek pojechaliśmy do Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach na zajęcia ceramiczne, które poprowadziła pani Marta Szura. Podopieczni mieli możliwość wykonania figurek z gliny, co sprawiło im wiele radości.galeria Tegoroczne ferie na pewno nie były czasem straconym, dziękujemy wszystkim, którzy  w nich uczestniczyli, wszystkim nauczycielom i wychowawcom za prowadzenie zajęć. Zapraszamy ponownie już za rok!

Anna Dyczko

Misjin.jpgSpotkanie Młodych Misjonarzy

Dnia 7.01.2014r. odbyło się kolejne spotkanie "Młodych Misjonarzy", które prowadzi pani Teresa Stępień. Jak zawsze spotkanie przebiegło się w ciepłej i miłej atmosferze,  przybyło wiele dzieci z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Na zajęciach oglądaliśmy bardzo ciekawy film o funkcjonowaniu  szpitali na  Czarnym Lądzie. Pani Teresa opowiedziała nam również wiele ciekawostek dotyczących hospitalizacji. Kolejnym etapem spotkania było wykonanie w grupach pięknych plakatów o Afryce. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, przyklejały zdjęcia podpisywały  oraz ozdabiały. Jesteśmy bardzo wdzięczni za obecność oraz zapraszamy  na  kolejne spotkanie, które odbędzie się dnia 4.02.2014r. w świetlicy "PRZYSTAŃ".

Anna Dyczko

 

MMisjonarzeDnia 03.12.2013r. odbyło się kolejne spotkanie „Młodych Misjonarzy” z Panią Teresa Stępień. Celem naszych spotkań jest rozkrzewianie wrażliwości misyjnej, kształtowanie postawy otwartości na potrzeby Kościoła Misyjnego oraz zaktywizowanie misyjne. Założenia te próbujemy realizować na spotkaniach formacyjnych, zadając sobie pytanie w jaki sposób mogę pomóc tym, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach oraz w jaki sposób mogę się przyczynić do polepszenia ich życia. Pragniemy również w czasie naszych spotkań uwielbiać Pana Boga naszą modlitwą i śpiewem. Ponieważ zbliża się Boże Narodzenie – uczestnicy spotkania złożyli swoje podpisy na kartce świątecznej, która zostanie przesłana ks. Markowi Muszyńskiemu. Za jego pośrednictwem serdeczne życzenia trafią do ich rówieśników na Czarnym Lądzie. Zapraszamy chętne dzieci na następne spotkanie do świetlicy „Przystań”, które odbędzie się 07.01.2014r. 

Anna Dyczko

Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

PrzystanBiblioteka

Dnia 02.12.2013 r. parafialna świetlica "Przystań" została zaproszona do Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, w której odbyła się inscenizacja bajki pt. „Czerwony Kapturek”. Widownię, do której skierowano przedstawienie stanowili podopieczni "Przystani". Przedstawienie miało na celu uwrażliwienie uczniów na sztukę teatralną oraz wzbogacenie słownictwa uczniów związanych ze słowem teatr (aktor, kostiumy, scenografia, scena). Postacie z bajki zostały wykorzystane do kształtowania odpowiednich postaw zachowania m.in. przestrzegania zasad ograniczonego zaufania, posłuszeństwa wobec nakazów i próśb dorosłych.  Inscenizację uczniowie przygotowywali w ramach zajęć pozalekcyjnych. Mali aktorzy nabywali umiejętności współpracy w zespole różnowiekowym, pokonywania tremy oraz wyrównywania szans. Nowoczesne metody, formy i środki audiowizualne oraz ciekawa scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna pozwoliły na wysoką ocenę widowni wyrażoną brawami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pyszny poczęstunek! galeria

Anna Dyczko

Zabawa Andrzejkowa w PRZYSTANI

Andrzejki2013

 

 

 

 Ważnym zadaniem świetlicy „Przystań” jest ukazanie dzieciom prawidłowych zachowań oraz możliwości dotyczących aktywnego spędzenia czasu wolnego. Można to osiągnąć m.in. poprzez organizowanie wspólnej zabawy, dyskotek oraz spotkań. Z doświadczenia wiemy, że odpowiednio zaplanowana impreza sprzyja zintegrowaniu zespołu oraz pozostawia po sobie pozytywne wspomnienia dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń. W tym roku została zorganizowana w świetlicy zabawa Andrzejkowa wypełniona licznymi konkursami, zawodami oraz tradycyjnymi wróżbami. 26 listopada nasza „Przystań” zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy dla dzieci ze świetlicy oraz scholi parafialnej. Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między kolejnymi wróżbami, dzieci mogły się posilić pysznymi kanapkami oraz słodkościami od pani Muszyńskiej z firmy ”Stokrotka”  Na koniec został zorganizowany konkurs, w którym wspólnie wybraliśmy najlepsze przebranie andrzejkowe a należy podkreślić, że wybór był bardzo trudny. Oczywiście wszystkie dzieci wiedzą,  że wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat. Dziękujemy za wspaniała zabawę ! galeria

Anna Dyczko 

Kosmiczne kino w „Przystani”

PrzystanPlanet.jpg(oprac. Anna Dyczko)

W dniu 12 sierpnia w naszej „Przystani” zagościło Planetarium. Lekcje astronomii, fizyki czy geografii „na żywo” pod sklepieniem nieba? Gwiazdy i planety przesuwające się po niebie, zaćmienia Słońca, gwiazdozbiory widoczne w różnych porach roku czy planety krążące dookoła Słońca pod kopułą planetarium? Takie lekcje zapamięta każdy podopieczny „Przystani” w ten sposób znacznie łatwiej można wyobrazić sobie i zrozumieć trudne tematy takie jak fazy i zaćmienia Księżyca, ruch obiegowy i obrotowy planet dookoła Słońca. Pompowane planetarium miało 6 metrów średnicy, co pozwoliło na przeprowadzenie seansów dla około 40 osób. Wewnątrz  znajdował się multimedialny projektor ze specjalnym układem optycznym składającym się ze zwierciadła płaskiego oraz sferycznego umożliwiającym wyświetlanie obrazów na kopule. Dynamiczne obrazy dotyczyły kosmosu i innych dziedzin przyrody, dzięki czemu cały układ tworzył rodzaj multimedialnego sferycznego kina popularyzującego nauki przyrodnicze. To była świetna niespodzianka! Dzieci z „Przystani” na długo zapamiętają seans w kosmicznym  kinie.

 

Przysta na_aglach.jpgRejs żaglówką po zalewie Klimkówka

  (oprac. Anna Dyczko)

 31 lipca 2013 roku świetlica „Przystań” odbyła rejs po zalewie Klimkówka.Żeglarstwo to sport o wielu obliczach czasem spokojny w blasku słońca, czasem dynamiczny na wielkiej fali. Świetlica wraz z opiekunami i Ks. Jerzym Gondkiem została  zaproszona  przez Panią Teresę Igras, która jest Prezesem Stowarzyszenia „Inicjatywa” na rejs żaglówką po Klimkówce. Dzięki Panu Edwardowi Igrasowi mieliśmy możliwość nauczyć się „obsługi" jachtu i  samodzielne nim sterować, to rzecz, której nie mielibyśmy szansy doświadczyć na wielkim wycieczkowym statku. Nie zabrakło również kiełbasek z grilla oraz słodkości. Wspólną zabawę i współpracę ze wspaniałymi ludźmi, których mieliśmy możliwość poznać długo będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Serdecznie dziękujemy!!! galeria

8 marca –  Dzień Kobiet

bukiet

8 marca to data wyjątkowa – tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie panie – Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla podopiecznych świetlicy „Przystań” była to doskonała okazja, by zaprezentować mamom, babciom i zaproszonym gościom, swoje talenty i umiejętności, w przygotowanym programie artystycznym. Na co dzień świetlica jest drugim domem dla wielu dzieci, gdzie wychowawcy i wolontariusze pomagają rodzicom w wychowaniu ich pociech. Taki dzień jak ten pokazuje jak bardzo potrzebna jest świetlica. Wspólne spotkanie wychowawców, rodziców i dzieci daje możliwość wzajemnego poznania się i wyrażenia wdzięczności oraz motywuje do dalszej pracy. galeria

 

Akcja FERIE w świetlicy "PRZYSTAŃ" 

Przysta Ferie_kopia

  (oprac. S.Książkiewicz-Rojek)

Ferie, ferie i po feriach…. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, jednak podsumowując tegoroczne ferie możemy stwierdzić, że były one bardzo udane dla wszystkich dzieci spędzających zimowisko z „Przystanią”. Nasi milusińscy bardzo zżyli się ze sobą, mimo iż w świetlicy pojawiło się sporo nowych twarzy. Dzieci wspaniale bawiły się podczas balu karnawałowego, na który wcześniej przygotowały maski i stroje przebierańców. Na zimowisku nie mogło zabraknąć wyjścia świetlicy na lodowisko, zajęć kulinarnych oraz spotkania z ciekawym gościem, którym była pani policjant. Jednak największą atrakcją minionych ferii był wyjazd „Przystani” do mieszczącego się w Wysowej parku wodnego. Dzieci czuły się tam jak „ryby w wodzie”. Park wodny w Wysowej wyposażony jest bowiem w masę atrakcji takich jak fontanny, łóżka wodne, jacuzzi, basen dla najmłodszych i inne…. W drodze powrotnej każdy z niecierpliwością wyczekiwał obiadu, który wszyscy uczęszczający do świetlicy „Przystań” mieli codziennie zapewniony. Ferie 2013 z pewnością na długo zapadną w pamięci wszystkim uczestnikom zimowiska z „Przystanią”. galeria

Wigilia w świetlicy „Przystań” 

wigiliaSwiet

Święta Bożego Narodzenia, ich nastrój i urok, sprzyjają spotkaniom pełnym miłości, radości i wzruszeń, zwłaszcza podczas składania życzeń czy łamania się opłatkiem. To wszystko można było odczuć 20 grudnia w „Przystani” podczas Wigilii, w której udział wzięli wychowankowie świetlicy, wolontariusze, wychowawcy, księża z naszej parafii, „Młodzi Duchem” oraz zaproszeni goście. Z tej okazji dzieci przepięknie wystąpiły śpiewając kolędy, składając świąteczne życzenia i odgrywając scenkę z narodzin Jezusa. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć tradycyjnych wigilijnych potraw, prezentów samodzielnie zrobionych przez dzieci oraz wspólnego kolędowania. 

Ponadto z tegoroczną Wigilią w „Przystani” związane było jeszcze jedno ważne dla niej wydarzenie. Podczas spotkania zakończono i podsumowano realizację ważnego dla świetlicy projektu „Spotkania Pokoleń”. galeria

 

Święty Mikołaj odwiedza "Przystań" 

mikolajNie ma na świecie dziecka, które nie czekałoby na Świętego Mikołaja. Wychowankowie "Przystani" także z niecierpliwością wyczekiwali przybycia tego wspaniałego gościa. Z tej okazji przez cały tydzień przepięknie ozdabiały świetlicę swoimi pracami i ozdobami oraz uczyły się nowych mikołajkowych piosenek. Kiedy w końcu nadszedł 6 grudnia przez okna świetlicy można było dostrzec przechodzącego Mikołaja. Krzykom, piskom, radości nie było końca, zwłaszcza kiedy wyczekiwany gość przybył do "Przystani" i zaprosił podopiecznych na wieczór do kościoła. To właśnie tam po Mszy Świętej każde dziecko dostało od Świętego Mikołaja prezent. Małe pociechy z wypiekami na twarzy przyjmowały paczki pełne łakoci, słodyczy i innych drobiazgów. "To najlepsza świetlica na świecie" - mówiły dzieci. Czy tak jest? Każdy może tu przyjść i przekonać się o tym na własnej skórze.

 


Andrzejkidz

ANDRZEJKOWO - ŚWIETLICOWO

Tegoroczne Andrzejki świetlica "Przystań " obchodziła przez dwa dni bardzo hucznie i wesoło. Rozpoczęły się one zabawą andrzejkową, podczas której bawiły się wszystkie dzieci uczęszczające do "Przystani". Z tej okazji dzieci samodzielnie przystroiły salę oraz przygotowały przeróżne smakołyki. Podczas dyskoteki nie mogło zabraknąć piosenek na życzenie oraz zabaw takich jak taniec na gazecie czy jedzenie wiszącego jabłka na czas. Wszystkim dopisywał wyśmienity nastrój i humor, który udzielił się drugiego dnia widowni na Andrzejkach Parafialnych. Wychowankowie "Przystani "przygotowali bowiem z tej okazji występ, podczas którego zaśpiewali oraz przepięknie zatańczyli. Wszyscy z zachwytem oglądali małych artystów i przyłączali się do śpiewanych przez nich piosenek "Hej z góry z góry" czy "Szła dzieweczka do laseczka". Występ bardzo się podobał, bowiem oklaskom nie było końca.

 

Pożegnanie lata w „Przystani”


Koniec lata

Na osłodę kończących się wakacji, świetlica „Przystań” zorganizowała 27 września, uroczystość „ŻEGNAJ LATO NA ROK”. Wśród zaproszonych byli księża z naszej parafii, seniorzy, goście blisko związani z „Przystanią”, rodzice oraz wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy na wakacjach. Podczas uroczystości dzieci miały okazję zaprezentować swój wakacyjny dorobek.Wszyscy z zapartym tchem oglądali występ wychowanków świetlicy „Przystań”. Na rozpoczęcie dzieci przepięknie zatańczyły „Poloneza”, „Polkę” oraz tańce nowoczesne takie jak „Samba” czy „Waka Waka”. Następnym punktem programu była część artystyczna związana z pożegnaniem lata, podczas której wychowankowie mogli pochwalić się swoimi zdolnościami teatralnymi oraz muzycznymi. Ponadto w związku z obchodami Światowego Dnia Seniora, dzieci przygotowały niespodziankę dla naszych wspaniałych „Młodych Duchem”. Nie mogło zabraknąć życzeń, odśpiewania „Sto lat” oraz upominków samodzielnie przygotowanych przez małych artystów. Po części oficjalnej dzieci mogły sprawdzić się w konkurencjach sportowych, natomiast dla dorosłych przygotowana została prelekcja pt. „Jestem aktywny – Jestem szczęśliwy”, którą wygłosiła p. Aldona Gryboś. Wszyscy wspaniale się bawili zwłaszcza podczas wspólnego grillowania oraz pałaszowania przygotowanych pyszności. galeria


WAKACYJNA PRZYSTAŃ”


Swietlica -_wakacje

Wakacje to czas, w którym świetlica „Przystań” szczególnie „rozkwita” i tętni życiem. Zakończenie roku szkolnego, nowe godziny pracy świetlicy, program bogaty w ciekawe zajęcia, atrakcje, wyjazdy dla dzieci… To wszystko sprawia, że grono wakacyjnych podopiecznych „Przystani” powiększa się z dnia na dzień.

 • JAK? GDZIE? KIEDY?– CZYLI WAKACYJNE ZASADY DZIAŁANIA ŚWIETLICY „PRZYSTAŃ”

Nasza świetlica działająca przy parafii świętej Jadwigi Królowej w Gorlicach jest otwarta dla dzieci i młodzieży w wieku od zerówki do gimnazjum. Jeśli rodzic chce zapisać swą pociechę do „Przystani” to wystarczy, że zgłosi się do świetlicy i wypełni otrzymane dokumenty.Na wakacjach nasza placówka otwarta jest w godzinach od 9.00 do 15.00. Każde dziecko uczęszczające do „Przystani” na wakacjach ma zapewnione wyżywienie w postaci śniadania i obiadu oraz fachową opiekę doświadczonych pedagogów i wolontariuszy. Świetlica „Przystań” działa nieodpłatnie.

 • SUKCESY „PRZYSTANI”

  Świetlica „Przystań” może być z siebie dumna, bowiem już dawno nie odnosiła takich sukcesów jak teraz.

  Wygrana projektówwszystko zaczęło się od ogłoszenia wyników dofinansowanych projektów, o które starała się „Przystań” i okazało się, że jest na liście wygranych. Radość była ogromna, bo dzięki temu świetlica pozyskała środki na ciekawe zajęcia dla dzieci, materiały do zajęć czy wyjazdy.

Festyn parafialnykolejnym ważnym wydarzeniem dla wszystkich związanych z „Przystanią” był festyn parafialny. Oprócz wspaniałego występu dzieci na scenie, świetlica przygotowała z myślą o najmłodszych kącik o nazwie: „Kolorowe wakacje dla dzieci”. Nie trudno było go zauważyć. Cieszył się bowiem ogromnym zainteresowaniem zarówno maluchów jak i dorosłych. Każde chętne dziecko mogło tam sobie pomalować twarz, dostać balonika z własnym imieniem czy pokolorować smerfną malowankę. Dorośli z kolei mogli podziwiać i wybierać dla siebie cukierkowe ozdoby wykonane przez dzieci, wolontariuszy i wychowawców świetlicy „Przystań”. W naszym kąciku nie było cen. Jednak chętnych nie brakowało, aby wesprzeć nasz cel jakim były „KOLOROWE WAKACJE DLA DZIECI”.

 • GDZIE BYLIŚMY? CO ROBIMY? JAK SIĘ BAWIMY? – NA WAKACJACH Z „PRZYSTANIĄ"SwietlicaW

Na wakacjach z „Przystanią” nie ma mowy o nudzie. Każdy dzień to inne zajęcia, a w tym roku dodatkową atrakcję stanowią warsztaty realizowane w ramach wygranych przez świetlicę projektów. Są to m.in. zajęcia geograficzne, plastyczne, kulinarne prowadzone przez wykwalifikowane do tego osoby. Krzyku, pisku, śmiechu jest co niemiara podczas zajęć sportowych. Szczególnie lubiane przez dzieci gry i zabawy to; „dwa ognie”, unihokej, wyścigi rzędów i itp. podczas których dzieci uczą się zdrowej rywalizacji i zasady „fair – play”. Duże efekty przynoszą także prowadzone w świetlicy zajęcia muzyczne, czego dowodem są wielokrotne występy dzieciaków w ostatnim czasie. Ponadto do dyspozycji dzieci są komputery, gry planszowe, piłkarzyki czy bilard. Podopieczni świetlicy wiedzą także, że każdej chwili mogą liczyć na pomoc i wsparcie wychowawców

Wyjazd do teatru „Maska” w Rzeszowie

Na powitanie wakacji zorganizowany został dla dzieci ze świetlicy „Przystań” oraz grupy seniorów działających przy parafii, wyjazd do teatru „Maska” na spektakl pt. ”Blee”, w ramach realizacji projektu pt. "Spotkania Pokoleń" dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Niejednemu może się wydać dziwny wspólny wyjazd dzieci i seniorów na jedno przedstawienie… Jednak sztuka była tak ciekawa, że nikt ni przez moment nie poczuł się znudzony. Spektakl uczył, że wierząc w siebie możemy osiągnąć wszystko, o czym marzymy oraz, że każdy jest wyjątkowy. Udowadniał także, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi każde miejsce zamienić w prawdziwy dom.

Rajd do Sękowej

W trakcie warsztatów geograficznych realizowanych w ramach projektu pn. "Odkrywamy Małopolskę" w dn. 18 lipca dzieci miały okazję uczestniczyć w rajdzie do Sękowej. Pierwszym punktem rajdu był zamek w Siarach. Dzięki życzliwości zarządcy zamku dzieci mogły zobaczyć wnętrze budynku oraz poznać jego historię. Kolejnym punktem wycieczki był zabytkowy kościółek w Siarach, o którym wiele nam powiedział geograf pan Mariusz Śmietana. Na koniec grupa udała się do nowego kościoła, aby zobaczyć pociski, które utkwiły w jego murach w czasie wojny. Dzieci mimo zmęczenia nie narzekały, a na obiedzie wszystko znikło z talerzy w mgnieniu oka.

Wycieczka do Biecza

27 lipca cała „Przystań” pojechała na wycieczkę do Biecza zorganizowaną w ramach projektu pn. "Odkrywamy Małopolskę". Dzieci miały tam okazję zwiedzić późnogotycki kościół Bożego Ciała, Muzeum Aptekarstwa, tak zwany Dom Kromera czy Turmę z „siedzibą kata”. Jednak największą frajdę sprawiło małym turystom wyjście na wieżę ratuszową i podziwianie pięknych widoków z lotu ptaka. Dzięki tej wycieczce dzieci zobaczyły jak wiele wspaniałych zabytków znajduje się w naszej najbliższej okolicy. galeria

Zdobywamy „Beskidzkie Morskie Oko”

Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele wspaniałych miejsc znajduje się w naszej najbliższej okolicy. Przekonali się o tym 1 sierpnia zarówno seniorzy jak i dzieci z „Przystani” podczas rajdu do „Beskidzkiego Morskiego Oka” w Szymbarku. Korzystając z okazji zachęcamy wszystkich do odwiedzin tego magicznego miejsca.

Kurs I pomocy w Radocynie

KursIPomocyCzas spędzony w Radocynie na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkim, którzy mieli okazję tam być. Dzięki projektowi FIO dzieci ze świetlicy „Przystań” oraz nasi wspaniali seniorzy mogli uczestniczyć 2 i 3 lipca w dwudniowym kursie I pomocy – tak ważnej w razie jakiegokolwiek wypadku. Kurs ten prowadzony był przez ratownika, który wspaniale przykazywał cenne informacje oraz pozwalał na samodzielne ćwiczenia zarówno dzieciom jak i seniorom. Oprócz tego dla seniorów przewidziane zostały zajęcia z Nordic Walking, a dla dzieci gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nie zabrakło też wspólnych spacerów po okolicy. Ponadto dzięki księdzu Marcinowi Szopińskiemu każdy mógł uczestniczyć w polowej Mszy Świętej. Podczas pobytu nikt ani przez moment nie chodził głodny dzięki wspaniałej miejscowej kuchni. Czas spędzony w Radocynie minął bardzo szybko, ale też bardzo zdrowo i owocnie. galeria

Wyprawa na wieżę widokową na Jaworzu w Ptaszkowej

17 sierpnia odbyła się wycieczka seniorów oraz dzieci ze świetlicy „Przystań” do Ptaszkowej. Celem wyjazdu było zdobycie szczytu, na którym zbudowana została wieża widokowa. Nie było to wcale takim prostym zadaniem, gdyż nie brakowało stromych i męczących podejść. Na szczęście wszystkim udało się dojść do celu, a dla seniorów ogromną pomocą okazały się kije Nordic Walking, z którymi coraz lepiej sobie radzą. Po spałaszowaniu pysznych kanapek i słodkości, każdy mógł podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z platformy wieży widokowej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dla tych widoków warto było pomęczyć się podczas marszu.

Wycieczka do Wysowej

Ta sama ekipa co do Ptaszkowej pojechała 23 sierpnia na wycieczkę do Wysowej. Tym razem nie było tak męczącej trasy, ale i tak każdy mógł dostarczyć sobie zdrowej porcji ruchu. Ogromna frajdą, szczególnie dla dzieci, było przekraczanie granicy Polsko – Słowackiej, którą mijały na trasie wycieczki.

Wycieczka do Krynicy

SwietlicaKrynicaTegoroczne wakacje były dla „Przystani” bardzo bogate w różnego rodzaju wyjazdy. Niestety ich czas nadszedł końca, a na osłodę cała świetlica „Przystań” oraz „Młodzi Duchem” na czele z księdzem proboszczem Jerzym Gondkiem pojechali na wycieczkę do Krynicy. Pogoda jak zwykle dopisała. Na miejscu pierwszym punktem programu był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Każdy poczuł dreszczyk emocji podziwiając piękne widoki z wspinającej się w górę kolejki. Po powrocie z Jaworzyny turyści z Gorlic udali się na spacer po deptaku Krynickim, odwiedzili pijalnię wód oraz spałaszowali pyszny obiad. Ostatnia atrakcja wycieczki do Krynicy był wyjazd kolejką na Górę Parkową. Po takiej ilości wrażeń nawet dzieci smacznie spały w drodze powrotnej do Gorlic.

 

 • DZIĘKUJEMY ZA PRZYSTAŃ…

 

Księże proboszczu Tobie śpiewamy,

Ciebie lubimy, Ciebie kochamy…

 

To fragment piosenki, którą dzieci uczęszczające do świetlicy „Przystań” ułożyły dla księdza Proboszcza Jerzego Gondka, by podziękować za to co dla nich robi. Dziękujemy całej wspólnocie parafialnej, Urzędowi Miasta, MOPS-owi, FIO, Wojewodzie Małopolskiemu. Dziękujemy też każdemu kto choć trochę przyczynił się i nadal przyczynia, by świetlica mogła istnieć i dawać radość wielu dzieciom.

 DZIEŃ RODZINY W „PRZYSTANI”

 

Na dobre i na złe jest rodzina,

Na dobre i na złe niech się trzyma…..

Tymi słowami dzieci uczęszczające do Świetlicy rozpoczęły swój występ z okazji Dnia Rodziny, który odbył się 6 czerwca 2012 roku. W tym roku atrakcji związanych z Dniem Rodziny było w „Przystani” co niemiara. Na dobry początek zorganizowana została wycieczka do "Rabkolandu", o której była już mowa we wcześniejszym artykule. Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci z „Przystani” było wyjście do Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki w Gorlicach. Dzieci miały tam okazję poznać pracę działkowców, podziwiać ich wspaniałe uprawy oraz bardzo miło spędzić czas. Czekało tam bowiem na nich wspólne grillowanie oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Na zakończenie rodzinnych obchodów Świetlica „Przystań” zorganizowała wspomniany na początku Dzień Rodziny, na który zaproszeni zostali rodzice wychowanków Świetlicy, dzieci które po raz pierwszy w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej wraz z rodzicami oraz nasi wspaniali Seniorzy. W tym dniu wszyscy związani „Przystanią” mogli poczuć się jedną wielką rodziną. Chyba nie było osoby, której nie wzruszyły śpiewane przez dzieci piosenki takie jak: „Cudownych rodziców mam” czy „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Oczywiście nie mogło też zabraknąć pyszności z grilla, zawodów sportowych, gier i zabaw oraz wspólnego tańca na świeżym powietrzu.

Chcemy więcej takich dni!! – wołały dzieci na zakończenie uroczystości.

 

 

 

"Rabkoland" na dobry początek...

Rabkoland2012

 (opr. S.Książkiewicz - Rojek)

 Dzień Dziecka to wyjątkowy czas dla każdego z nas, bo przecież wszyscy mamy coś z dziecka…. Jednak dzień ten najbardziej wyczekiwany jest przez tych najmłodszych. Z tej okazji, świetlica „Przystań” zorganizowała 26 maja wycieczkę do "Rabkolandu", na którą pojechały dzieciaki, wolontariusze, wychowawcy oraz nasz Ksiądz Proboszcz Jerzy Gondek. Podczas wycieczki nikt ani przez moment nie miał smutnej miny. Każdy znalazł coś dla siebie w Rodzinnym Parku Rozrywki.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się karuzela o nazwie "balerina", po której w głowie "wirował cały świat". W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć stałego punktu wycieczek  -  posiłku w Mc Donald'sie.  GALERIA            

Wracając do tytułu, " Rabkoland" to dopiero początek atrakcji rodzinnych, jakie czekają wszystkich związanych z naszą świetlicą.... 

 


Dzień Kobiet w "Przystani"

IMG 0401  

"...bo wszystkie Panie tu na tym świecie

są bardzo ważne dla nas jak wiecie.

Żyją tu dla nas, dla nas się trudzą

 przy nich się przecież ludzie nie nudzą.

                                         Powiedzmy wszystkim dużym i małym,

                                         ŻE JE KOCHAMY SERCEM SWYM CAŁYM!!" 

 
To fragment występu, który przygotowały dzieci, a szczególnie chłopcy
ze Świetlicy "Przystań" z okazji tegorocznego Dnia Kobiet.
Dzień ten z pewnością zapamiętały wszystkie Panie zaproszone
na tę uroczystość, a były to mamy dzieci uczęszczających do „Przystani”
oraz Seniorki. Dzieci, mimo dość sporej tremy, bardzo pięknie wystąpiły recytując wiersze i śpiewając piosenki, a na koniec składając życzenia wręczyły Paniom kwiaty oraz własnoręcznie zrobione laurki.
Po występie na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.
Kobiece popołudnie w „Przystani” minęło w bardzo miłej i radosnej atmosferzeJ.   galeriaFERIE 2012

 balwanek Dwa tygodnie ferii dla wszystkich uczęszczających do Świetlicy "Przystań" minęły bardzo szybko. Było to zasługą bardzo bogatego w atrakcje programu ferii zimowych. Dzięki różnorodności zajęć i atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród zajęć organizowanych w Świetlicy największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe, a szczególnie turnieje w ping - ponga. Ponadto dzieci miały okazję poczuć się małymi artystami w czasie zajęć plastycznych i kucharzami w czasie zajęć kulinarnych. W "Przystani" nie zabrakło też dyskotek z okazji Walentynek
i zakończenia karnawału. Dużą radość sprawiły dzieciom wyjścia na basen
oraz lodowisko. Jednak największą atrakcją tegorocznych ferii był wyjazd
na kulig do Regietowa. Dzieci były zachwycone widokiem zaprzęgów konnych, którymi miały okazję się przejechać. Po kuligu każdy z ogromną chęcią
i apetytem "schrupał" smaczną kiełbaskę, którą sam upiekł w ognisku.
  Po feriach zostało nam już tylko czekać na wakacje. Jeszcze tylko cztery miesiące......:) galeria

 

zlobek

Boże Narodzenie w Świetlicy "Przystań"

20 grudnia odbyło się w naszej świetlicy spotkanie wigilijne pełne ciepła i radości oraz wzajemnej przyjaźni wśród dzieci, seniorów, wolontariuszy i wychowawców. Był to wyjątkowy czas i wyjątkowe chwile dla każdego z nas. Podczas wigilii nie zabrakło wzruszeń podczas łamania się opłatkiem, tradycyjnych wigilijnych potraw oraz wspólnego kolędowania. Miło było posłuchać występu naszych seniorów, którzy uświetnili tę uroczystość wspaniałym wykonaniem kolęd, zarówno tych bardziej jak i mniej znanych.


„Przystań” jak nowa !!!! 

Jak pięknie! Prześlicznie! Wow! – takie sformułowania można było usłyszeć
z ust wszystkich, wchodzących do świetlicy pierwszy raz po remoncie.
I nic dziwnego, bo świetlica naprawdę wspaniale się teraz prezentuje.
Cała odnowiona, łącznie z korytarzami – robi wrażenie.
Ściany odmalowane i do połowy obłożone przepięknymi płytkami, nowe mebelki oraz część sprzętu. Dzieci z uśmiechem na twarzy oglądały wszystkie zmiany,bo przecieżÂ to wszystko dla nich, aby mogły czuć się w "Przystani" jak w domu. Z pewnością niejeden odczuł na własnej skórze skutki tegorocznych ulew. W wyniku podtopień także w świetlicy doszło do wielu zniszczeń.  Szczególnie ucierpiały ściany, na których pojawiły się brzydkie zacieki
i zaczęła odpadać farba. Na szczęście ten okres można zaliczyć już do historii.
Teraz w „Przystani” pachnie nowością i naprawdę warto przyjść i zobaczyć jak wygląda. A jednym z pierwszych gości wyglądanym szczególnie przez dzieci będzie tu św. MikołajJ!!
CZEKAMY  I  ZAPRASZAMY!!!

 

Andrzejki w „Przystani”

Świetlicowe Andrzejki odbyły się tego roku w salce nad kościołem. To właśnie tam świetlica została przeniesiona na czas remontu.Oczywiście zmiana miejsca nie przeszkodziła dzieciom w dobrej zabawie. Wychowankowie jeszcze bardziej niż zwykle zaangażowali się w przybranie sali i pomoc opiekunom.
W trakcie zabawy przeprowadzono wiele konkursów m.in. taniec na gazecie, taniec z balonem, kto szybciej zje zawieszone na sznurku jabłko – z nagrodami dla najlepszychJ. Podczas Andrzejek rozstrzygnięto także konkurs plastyczny pt. „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” do którego nagrody ufundował Zarząd Osiedla nr 6. 
W imieniu dzieci SERDZECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!!

 

 

  Wakacje 2011 w świetlicy  „PRZYSTAŃ”

 iswimages

Już wakacje się zaczęły, 

Do widzenia, szkoło

Nie ujrzymy cię przez lato,

Bawiąc się wesoło smile

wak4 

Każde dziecko uczęszczające do świetlicy „Przystań” wie, że na wakacjach nie można się tu nudzić. Jak co roku zorganizowana została w „Przystani” półkolonia, która z dnia na dzień przyciągała na świetlicę coraz więcej dzieci.

 Wyjazd do kina 5D

Na powitanie wakacji dzieci oraz wychowawcy na czele z księdzem Jerzym Gondkiem pojechały do Nowego Sącza na dwa filmy w kinie 5D. Chyba nikt się nie spodziewał wrażeń, które czekały tam na wszystkich. W kinie 5D widz odbiera film wszystkimi zmysłami. Dlatego każdy mógł poczuć na własnej skórze podmuch wiatru, ciepło ognia czy dotknąć zimnych fal oceanu.

 Wakacyjny dzień po dniu…..

Wszystkie dzieci uczęszczające do „Przystani” mogły liczyć każdego dnia na wiele atrakcji i ciekawe zajęcia. W programie przewidziane były zajęcia: sportowo – rekreacyjne, plastyczne, muzyczne, kulinarne, fotograficzno – informatyczne, artystyczne itp. Nie zabrakło również wyjść na basen, zabaw na świeżym powietrzu, rajdów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Miłą niespodzianką była zabawa na najdłuższej w mieście dmuchanej zjeżdżalni, która mieści się na Jarmarku Pogórzańskim.

 Wycieczka do Wieliczki

            Na podsumowanie wakacji zorganizowana została przez świetlicę „Przystań” wycieczka do kopalni soli w Wieliczce. Mali turyści z Gorlic spacerując podziemnymi korytarzami mogli podziwiać komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcje starych urządzeń służących do wydobywania soli. Szczególnie w pamięci utkwiła im Kaplica Św. Kingi  z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników w soli. Ostatnim punktem zwiedzania, a zarazem największą frajdą dla dzieci, był wyjazd windąÂ z kopalni na powierzchnię ziemi. Do autobusu wszyscy wsiadali dzieląc się swoimi wrażeniami oraz pokazując zakupione przez siebie pamiątki.

             Witaj szkoło…

            Chyba każdy o tym wie, że wszystko co dobre szybko się kończy. Do zobaczenie  już za 10 miesięcyJ.

 

DZIEŃ RODZINYrodzinkaimages

 

          Przełom maja i czerwca to okres, w którym świętują nasze mamy, ojcowie oraz dzieci. Z tej okazji 31 maja 2011 roku w świetlicy „Przystań” został zorganizowany Dzień Rodziny. Wychowankowie świetlicy przygotowali dla swych rodziców krótką inscenizację oraz kilka piosenek, które sprawiły, że w oku niektórych zakręciła się łza wzruszenia. Następnym punktem programu była prelekcja wygłoszona przez księdza Andrzeja Kluza na temat: „WARTOŚCI RODZINY”. Podczas imprezy dzieci miały możliwość wykazania się w konkurencjach sportowych. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali słodyczami, a najlepsi zdobyli nagrody. Punktem końcowym Dnia Rodziny było wspólne grillowanie i pyszny poczęstunek.  Zarówno dzieci jak i rodzice wspaniale się bawili i wrócili do domu z uśmiechami na twarzy.

 

  WYCIECZKA DO RABKOLANDU

 

Rabkoland 06128 maja 2011 roku dzieci ze świetlicy „Przystań” oraz scholii parafialnej, wyruszyły do Rodzinnego  Parku Rozrywki – Rabkolandu. O godzinie 10.30 autobus dotarł na miejsce. Oczom wszystkich ukazała się niezliczona ilość atrakcji. W Rabkolandzie każdy znalazł coś dla siebie. Jedni szaleli na karuzelach, inni na gokartach i samochodzikach, jeszcze inni odwiedzili dom śmiechu czy pałac strachu. Śmiechom, krzykom i piskom nie było końca. Dzieci po wybrykach w parku bardzo zgłodniały i z radością czekały na posiłek w Mc Donaldzie. O godzinie 15.00, gdy wszyscy napełnili już swoje brzuchy, autobus udał się w drogę powrotną do Gorlic. Wszyscy mieli radosne miny i wspaniałe wrażenia z wycieczki, którą na pewno zapamiętają na długo.

 

 


Ciekawostki

GRUPY PARAFIALNE ZAPRASZAJĄ

SPOTKANIA ZE SŁOWEM ŻYCIA 

Osoby dorosłe zapraszamy w każdy 2 i 4 czwartek miesiąca. Spotkanie rozpoczyna sie Eucharystią o godz. 18.00, a po Mszy św. spotkanie w świetlicy na plebanii.


 

„Przyjdź na oazę, bo brakuje nam Ciebie”

Zapraszamy młodzież z gimnazjum i szkoły średniej do naszej wspólnoty, która spotyka się w każdy piątek o godz. 18.00 na Mszy świętej a potem w salce nad zakrystią. Jeśli chcesz wiedzieć więcej kim jesteśmy i co robimy to przyjdź i zobacz. 


Kontakt z administratorem strony:

parafia.gorlice@gmail.com